Skip to content

18 College Rd WestPrinceton, NJ 08540

Built 1850

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block43.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page151

Building Details

Building Class20
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,692
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$574,000
60%
Improvement Value:$389,500
40%
Total Assessment$963,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,658+5.9%
2024$24,222+3.1%
2023$23,500+0.8%
2022$23,317+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft2,692DeedBook 6418, Page 1689Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1850