Skip to content

16 College RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$403,354
Last Sale Date
Nov 3, 2005

Property Information

Block43.01
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page151

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$561,000
65%
Improvement Value:$300,400
35%
Total Assessment$861,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,939+5.9%
2024$21,656+3.9%
2023$20,846+0.8%
2022$20,684+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$403,354
DeedBook 5222, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1947