Skip to content

69 Alexander StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block43.01
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page151

Building Details

Building Class19
Description2SFRG2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,951
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,800
61%
Improvement Value:$358,300
39%
Total Assessment$917,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,422+5.9%
2024$23,056+3.1%
2023$22,368+0.8%
2022$22,194+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920