Skip to content

20 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block4301
Lot1.20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SFR1G
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage1,536
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
73%
Improvement Value:$136,700
27%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,029+5.9%
2024$11,356+3.1%
2023$11,017+0.8%
2022$10,931+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,536DeedBook 6522, Page 1725Recorded5/12/2023

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6162, Page 1349

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4560, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1996