Skip to content

22 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Mar 2, 1999

Property Information

Block4301
Lot1.22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
55%
Improvement Value:$301,000
45%
Total Assessment$676,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,404+5.9%
2024$15,486+3.9%
2023$14,907+0.8%
2022$14,791+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 3583, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1996