Skip to content

26 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block4301
Lot1.26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SAS1G
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage2,096
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
62%
Improvement Value:$230,200
38%
Total Assessment$605,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,519+5.9%
2024$13,706+3.1%
2023$13,297+0.8%
2022$13,194+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,096DeedBook 6524, Page 1509Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5627, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1996