Skip to content

28 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block4301
Lot1.28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SFR1G
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage2,096
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
65%
Improvement Value:$203,300
35%
Total Assessment$578,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,802+5.9%
2024$13,030+3.1%
2023$12,641+0.8%
2022$12,543+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft2,096DeedBook 6426, Page 1722Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 6348, Page 1778Recorded11/16/2018

Property Sale

Sale
$268,365
DeedBook 3027, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1995