Skip to content

32 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$529,100
Last Sale Date
Jan 14, 2005

Property Information

Block4301
Lot1.32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SAS2G
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
64%
Improvement Value:$208,500
36%
Total Assessment$583,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,941+5.9%
2024$13,161+3.1%
2023$12,768+0.8%
2022$12,669+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$529,100
DeedBook 5056, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1996