Skip to content

48 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 26, 2010

Property Information

Block4301
Lot1.48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SASBR
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage1,928
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
67%
Improvement Value:$187,700
33%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,387+5.9%
2024$12,638+4.1%
2023$12,141+0.8%
2022$12,047+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6047, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1996