Skip to content

52 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block4301
Lot1.52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SAS1G
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage1,536
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
76%
Improvement Value:$118,900
24%
Total Assessment$493,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,555+5.9%
2024$10,908+3.1%
2023$10,583+0.8%
2022$10,500+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6315, Page 1775Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$212,165
DeedBook 3107, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1996