Skip to content

7 Campbell Woods WayPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2019

Property Information

Block4302
Lot1.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SAS1G1940SF
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage1,928
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
65%
Improvement Value:$199,400
35%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,698+5.9%
2024$12,932+3.1%
2023$12,546+0.8%
2022$12,448+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,888
DeedBook 6146, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1996