Skip to content

45 Mccomb RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$693,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block4302
Lot1.45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page43

Building Details

Building Class37
Description2SAS1G
Dwellings1
ZoningRAOR
Sq Footage1,928
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
61%
Improvement Value:$239,400
39%
Total Assessment$614,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,764+5.9%
2024$13,938+3.1%
2023$13,522+0.8%
2022$13,416+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$693,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 6335, Page 784Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 5281, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1996