Skip to content

70 Alexander StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block44.01
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page153

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,964
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,800
69%
Improvement Value:$239,600
31%
Total Assessment$773,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,596+5.9%
2024$19,443+3.1%
2023$18,863+0.8%
2022$18,716+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900