Skip to content

South Drive RoadPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block45.01
Lot101
QualifierD103
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page154

Building Details

Building Class---
DescriptionPRIVATE RD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
69%
Improvement Value:$67,500
31%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,244+0.8%
2022$5,203+2.0%
2021$5,100-73.6%
2020$19,342
Property History

Property Sale

Sale
$0