Skip to content

Elm DrivePrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block45.01
Lot101
QualifierD76
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page154

Building Details

Building Class---
DescriptionPRIVATE RD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,160,000
81%
Improvement Value:$265,300
19%
Total Assessment$1,425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$34,763+0.8%
2022$34,492+2.0%
2021$33,808+1.7%
2020$33,238
Property History

Property Sale

Sale
$0