Skip to content

702-724 Hibben Magie RdPrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block45.01
Lot102
QualifierD10
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page154

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningE1
Sq Footage---
Acreage3.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,051,700
49%
Improvement Value:$1,096,000
51%
Total Assessment$2,147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$52,382+0.8%
2022$51,974+2.0%
2021$50,943
Property History

Property Sale

Sale
$0