Skip to content

48 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block46.01
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page155

Building Details

Building Class10
Description2 1/2S F
Dwellings1
ZoningE2
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$857,500
31%
Improvement Value:$1,942,500
69%
Total Assessment$2,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,564+5.9%
2024$70,392+3.1%
2023$68,292+0.8%
2022$67,760+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0