Skip to content

35 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 5, 1986

Property Information

Block4603
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
76%
Improvement Value:$162,500
24%
Total Assessment$680,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,122+5.9%
2024$17,108+3.1%
2023$16,597+0.8%
2022$16,468+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960