Skip to content

24 Charlton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$1,512,500
Last Sale Date
May 16, 2021

Property Information

Block47.02
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page155

Building Details

Building Class21
Description3S
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,455
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,000
32%
Improvement Value:$878,400
68%
Total Assessment$1,296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,523+8.7%
2024$31,759+3.1%
2023$30,812+0.0%
2022$30,812-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,512,500
Sq Ft3,455DeedBook 6441, Page 1335Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft3,455DeedBook 6174, Page 1035Recorded7/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2391, Page 980