Skip to content

16 Charlton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1895

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block47.02
Lot17.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page155

Building Details

Building Class29
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,342
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,500
70%
Improvement Value:$150,700
30%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,453+5.9%
2024$12,701+3.1%
2023$12,322+17.3%
2022$10,503+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 6368, Page 1524Recorded5/29/2019

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2660, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1895