Skip to content

217 Nassau StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block47.02
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page155

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningRO-1
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,000
79%
Improvement Value:$132,300
21%
Total Assessment$618,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,465+5.9%
2024$15,544+3.1%
2023$15,080+0.8%
2022$14,963+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 4092, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1920