Skip to content

12 Charlton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block47.02
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page155

Building Details

Building Class28
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,052
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$354,500
82%
Improvement Value:$78,800
18%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,539+5.9%
2024$10,893+3.1%
2023$10,568+19.3%
2022$8,862+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,052DeedBook 6513, Page 1001Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6513, Page 1001

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 2322, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1900