Skip to content

3 Firestone CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$335,750
Last Sale Date
Aug 28, 1987

Property Information

Block47.02
Lot45.03
QualifierC03
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page155

Building Details

Building Class39
Description2SBRFR1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
61%
Improvement Value:$314,000
39%
Total Assessment$814,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,592+5.9%
2024$20,384+3.1%
2023$19,775+0.8%
2022$19,621+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987