Skip to content

4 Firestone CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block47.02
Lot45.04
QualifierC04
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page155

Building Details

Building Class39
Description2SFRBR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,303
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
70%
Improvement Value:$213,100
30%
Total Assessment$713,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,990+5.9%
2024$17,927+3.1%
2023$17,393+0.8%
2022$17,257+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft1,303DeedBook 6537, Page 245Recorded10/5/2023

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 4633, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1987