Skip to content

43 Marion Rd EPrinceton, NJ 08540

Built 2022

Last Sale Price
$1,999,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block4703
Lot45.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,607
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
23%
Improvement Value:$1,241,700
77%
Total Assessment$1,613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,973+5.9%
2024$40,568+794.3%
2023$4,537+0.8%
2022$4,501+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,999,000
Sq Ft3,607DeedBook 6504, Page 1788Recorded10/27/2022

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 6474, Page 1793Recorded2/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022