Skip to content

352 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jun 18, 2003

Property Information

Block4707
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
73%
Improvement Value:$181,600
27%
Total Assessment$681,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,151+5.9%
2024$17,135+3.1%
2023$16,624+0.8%
2022$16,495+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 4531, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1965