Skip to content

21 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Apr 12, 2001

Property Information

Block49.01
Lot3.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description2/STSTDECALUMNI
Dwellings1
ZoningE2
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$919,000
27%
Improvement Value:$2,481,000
73%
Total Assessment$3,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,542+5.9%
2024$85,476-2.7%
2023$87,804+0.8%
2022$87,120+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000
DeedBook 4032, Page 264