Skip to content

186 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 2008

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block5.01
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page129

Building Details

Building Class21
Description2S SCB G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,475
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$758,000
35%
Improvement Value:$1,393,900
65%
Total Assessment$2,151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,968+5.9%
2024$56,613+3.1%
2023$54,924+0.8%
2022$54,496+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

Sq Ft5,475DeedBook 6307, Page 552Recorded11/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 5264, Page 220