Skip to content

178 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 2008

Last Sale Price
$4,100,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block5.01
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page129

Building Details

Building Class22
Description2SBR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage8,434
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$814,500
20%
Improvement Value:$3,202,400
80%
Total Assessment$4,016,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$106,970+5.9%
2024$100,985+3.1%
2023$97,972+0.8%
2022$97,209+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,100,000
DeedBook 5969, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2008