Skip to content

208 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block5.02
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class19
Description2S SCB G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,788
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$728,000
65%
Improvement Value:$392,200
35%
Total Assessment$1,120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,831+5.9%
2024$28,162+4.1%
2023$27,051+0.8%
2022$26,840+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft2,788DeedBook 6425, Page 858Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 5266, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1930