Skip to content

129 Hodge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1915

Last Sale Price
$4,100,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block5.03
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page128

Building Details

Building Class22
Description2S B G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage8,199
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$893,000
30%
Improvement Value:$2,074,200
70%
Total Assessment$2,967,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,017+5.9%
2024$74,595+3.1%
2023$72,370-5.5%
2022$76,549+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,100,000
Sq Ft8,199DeedBook 6523, Page 580Recorded5/17/2023

Property Sale

Sale
$3,250,000

From:

To:

Sq Ft5,761DeedBook 6199, Page 907Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$3,500,000
DeedBook 4119, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1915