Skip to content

70 Cleveland LanePrinceton, NJ 08540

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$4,637,500
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block5.03
Lot2.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page128

Building Details

Building Class23
Description2SFR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage7,786
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$981,000
29%
Improvement Value:$2,415,200
71%
Total Assessment$3,396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,441+5.9%
2024$85,380+3.1%
2023$82,833+0.8%
2022$82,188+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,637,500
Sq Ft7,786DeedBook 6601, Page 1772Recorded8/25/2025

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 6060, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1912