Skip to content

119 Fitzrandolph RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1905

Last Sale Price
$1,220,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block50.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page109

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,551
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,000
50%
Improvement Value:$615,200
50%
Total Assessment$1,225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,627+5.9%
2024$30,802+3.1%
2023$29,883+0.8%
2022$29,650+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,220,000

From:

To:

Sq Ft3,551DeedBook 6178, Page 63Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$868,000
DeedBook 6109, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1905