Skip to content

71 Brooks BendPrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$457,500
Last Sale Date
Jan 19, 1996

Property Information

Block5002
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page50

Building Details

Building Class20
Description2SBRFR3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage3.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$870,100
38%
Improvement Value:$1,435,200
62%
Total Assessment$2,305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,390+5.9%
2024$57,955-6.3%
2023$61,841+0.8%
2022$61,359+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$457,500
DeedBook 3027, Page 243