Skip to content

60 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block51.01
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page158

Building Details

Building Class20
Description1 1/2S SCB G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,119
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
52%
Improvement Value:$503,300
48%
Total Assessment$1,058,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,183+5.9%
2024$26,606+21.1%
2023$21,978+0.8%
2022$21,807+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,119DeedBook 6271, Page 239Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,723DeedBook 6226, Page 1799Recorded8/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920