Skip to content

54 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1909

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 17, 2007

Property Information

Block51.01
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page158

Building Details

Building Class49
Description2S ST G2
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,098
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
62%
Improvement Value:$344,700
38%
Total Assessment$899,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,959+5.9%
2024$22,618+13.7%
2023$19,900+0.8%
2022$19,745+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5814, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1909