Skip to content

44 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block51.01
Lot23.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page158

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$438,000
78%
Improvement Value:$125,000
22%
Total Assessment$563,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,993+5.9%
2024$14,154+11.0%
2023$12,756+0.8%
2022$12,657+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft2,052DeedBook 6611, Page 1980Recorded12/5/2025

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3705, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1935