Skip to content

9-11 Aiken AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 3, 2005

Property Information

Block51.01
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page158

Building Details

Building Class49
Description2S F G2
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage3,864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
52%
Improvement Value:$518,500
48%
Total Assessment$1,083,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,854+5.9%
2024$27,239+19.2%
2023$22,851+0.8%
2022$22,673+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5090, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1930