Skip to content

Patton AvePrinceton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 3, 2005

Property Information

Block51.01
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$320+6.1%
2024$302+3.1%
2023$293+0.8%
2022$290+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5090, Page 243