Skip to content

24 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1915

Last Sale Price
$1,856,500
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block51.02
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page158

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,216
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$549,000
42%
Improvement Value:$758,000
58%
Total Assessment$1,307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,805+5.9%
2024$32,858+24.3%
2023$26,439+0.8%
2022$26,233+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,856,500
Sq Ft2,216DeedBook 6507, Page 1161Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$1,700,000
Sq Ft2,216DeedBook 6472, Page 1793Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$1,385,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 6347, Page 162Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 6313, Page 1915Recorded1/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915