Skip to content

37 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 24, 1990

Property Information

Block51.03
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page157

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,800
76%
Improvement Value:$161,200
24%
Total Assessment$672,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,895+5.9%
2024$16,894+16.0%
2023$14,566+0.8%
2022$14,452+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2545, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1920