Skip to content

35 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 24, 1990

Property Information

Block51.03
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page157

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,800
80%
Improvement Value:$128,100
20%
Total Assessment$640,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,067+5.9%
2024$16,112+15.7%
2023$13,927+0.8%
2022$13,818+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2545, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1930