Skip to content

19 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 9, 1992

Property Information

Block51.03
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page157

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,826
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
64%
Improvement Value:$309,900
36%
Total Assessment$860,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,926+5.9%
2024$21,643+10.2%
2023$19,644+0.8%
2022$19,491+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2614, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1930