Skip to content

15 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block51.03
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page157

Building Details

Building Class49
Description2S F
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage2,618
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
65%
Improvement Value:$292,200
35%
Total Assessment$843,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,454+5.9%
2024$21,198+16.9%
2023$18,136+0.8%
2022$17,995+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930