Skip to content

271 Nassau StreetPrinceton, NJ 08540

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block51.03
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page157

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$825,000
77%
Improvement Value:$252,100
23%
Total Assessment$1,077,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,683+5.9%
2024$27,078+3.1%
2023$26,270+0.8%
2022$26,066+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 6614, Page 1285Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook NaN, Page NaN