Skip to content

57 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
May 3, 1991

Property Information

Block51.03
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page157

Building Details

Building Class19
Description1 1/2S F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,532
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,000
69%
Improvement Value:$247,900
31%
Total Assessment$794,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,168+5.9%
2024$19,984+15.3%
2023$17,334+0.8%
2022$17,199+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 2563, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1958