Skip to content

5 Murray PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1899

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block51.03
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page157

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,200
62%
Improvement Value:$294,300
38%
Total Assessment$774,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,625+5.9%
2024$19,471+21.9%
2023$15,978+0.8%
2022$15,853+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$478,000

From:

To:

Sq Ft3,680DeedBook 6177, Page 1587Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1899