Skip to content

35-37 S Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1923
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block52.01
Lot102
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class20
DescriptionMASTER LOT
Dwellings1
ZoningR3JP
Sq Footage4,953
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$437,000
35%
Improvement Value:$800,900
65%
Total Assessment$1,237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,891+250.6%
2024$13,659+3.1%
2023$13,251+0.8%
2022$13,148+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft4,953DeedBook 6574, Page 1913Recorded11/18/2024

Property Sale

SaleMulti
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,861DeedBook 6372, Page 254Recorded6/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,861DeedBook 6198, Page 1303Recorded7/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1923