Skip to content

66 Patton AvePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block52.01
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class19
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,620
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,000
64%
Improvement Value:$310,900
36%
Total Assessment$863,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,006+5.9%
2024$21,718+16.7%
2023$18,617+0.8%
2022$18,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft1,620DeedBook 6391, Page 726Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 6167, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1920