Skip to content

56 Patton AvePrinceton, NJ 08540

Built 1917

Owner
---
Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block52.01
Lot50.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page159

Building Details

Building Class28
DescriptionCONDO 2SF UNITB
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,057
Acreage13.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$434,000
72%
Improvement Value:$166,000
28%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,978+5.9%
2024$15,084+13.5%
2023$13,290+0.8%
2022$13,187+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft2,057DeedBook 6612, Page 1057Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 6293, Page 873Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5992, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1917